Alimenty na dziecko

Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego treścią obowiązku alimentacyjnego jest dostarczanie uprawnionemu przez zobowiązanego środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Obowiązek alimentacyjny jest instytucją, która ma zapewnić środki utrzymania, a w razie potrzeby także środki wychowania tym członkom rodziny,którzy nie są w stanie własnymi siłami zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb.

 

ZAKRES OBOWIĄZKU ALIMETNACYJNEGO

Zakres tego obowiązku stosownie do przepisu art. 135 § 1 kro wyznaczają z jednej strony usprawiedliwione potrzeby osoby uprawnionej, z drugiej zaś zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego.

Przez usprawiedliwione potrzeby należy rozumieć nie tylko elementarne potrzeby polegające na zapewnieniu minimum egzystencji, takie jak wyżywienie, mieszkanie, odzież, higiena osobista, leczenie, ale także takie, które stworzą uprawnionemu normalne warunki bytowania związane z rozwojem duchowym i intelektualnym, z uwzględnieniem wieku, uzdolnień i zainteresowań dziecka.

W sytuacji w której możliwości rodziców na to pozwalają usprawiedliwione będzie pokrywanie również innych kosztów rozwijających osobowość małoletniego jak dodatkowe kształcenie, organizowanie wypoczynku wakacyjnego etc.

Z kolei poprzez możliwości zarobkowe i majątkowe należy rozumieć nie tylko zarobki i dochody rzeczywiście uzyskiwane z posiadanego majątku, lecz także zarobki i dochody, które osoba zobowiązana może i powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności i przestrzeganiu zasad prawidłowej gospodarki oraz stosownie do swoich sił umysłowych i fizycznych.

Przy określeniu obowiązku alimentacyjnego należy mieć na względzie, że dziecko ma prawo żyć na równej stopie życiowej ze swoimi rodzicami.

Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka może polegać także na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie (art. 135 § 2 kro).

Należy pamiętać, że o wysokości alimentów decydują okoliczności konkretnej sprawy, nie istnieje minimalna, jak i maksymalna wysokość alimentów.


 

ZMIANA STOSUNKÓW A WYSOKOŚĆ ALIMENTÓW


Stosownie do treści przepisu art. 138 kro w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Zmiana stosunków może zatem prowadzić do podwyższenia alimentów wówczas, gdy po uprawomocnieniu się orzeczenia ustalającego wysokość alimentów zwiększeniu ulegną potrzeby uprawnionego (rozpoczęcie kolejnego etapu edukacji, uczęszczanie na korepetycje, pojawienie się przewlekłej choroby u dziecka, konieczność leczenia stomatologicznego, okulistycznego itp.) albo zwiększą się możliwości zarobkowe lub majątkowe zobowiązanego lub też do obniżenia wysokości alimentów, jeśli zmniejszą się potrzeby dziecka, zmniejszą się możliwości zarobkowe zobowiązanego (np. na skutek choroby) lub dziecko uzyska możliwość częściowego utrzymania własnej osoby (np. pracujący student).

 

JAK DLUGO TRWA OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY RODZICÓW WZGLĘDEM DZECKA ?

Przepisy prawa nie wskazują wprost terminu wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Wbrew częstemu przekonaniu obowiązek alimentacyjny nie ustaje z chwilą uzyskania przez dziecko pełnoletności.

Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka wygasa wówczas gdy dziecko będzie w stanie samodzielnie się utrzymać, a jego dochody wystarczą na pokrycie jego usprawiedliwionych potrzeb. I tak obowiązek alimentacyjny rodziców co do zasady wygaśnie, gdy dziecko ukończy szkołę i nie zdecyduje się na kontynuowania kształcenia, podejmując pracę zarobkową albo po ukończeniu studiów, gdy już dziecko zdobędzie wykształcenie oraz możliwość podjęcia pracy.

Warto również pamiętać, że strona dochodząca alimentów lub podwyższenia alimentów zwolniona jest z mocy prawa z opłaty sądowej.

 

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy – zapraszam do kontaktu !

 

Share