Blokada alkoholowa

Kierowcy prowadzący pojazdy mechaniczne pod wpływem alkoholu stanowią poważny problem, z którym borykamy się od dłuższego czasu. Z uwagi na powyższe ustawodawca wprowadził rygorystyczne przepisy, w myśl których Sąd niemal każdorazowo odbiera uprawnienia osobom przyłapanym na takim czynie. Nie każdy jednak wie, że od marca 2015 r. kierowcy wobec, których orzeczono środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych mogą skorzystać z udogodnienia jakim jest tzw. blokada alkoholowa.

Zgodnie z art. 182 a § 1 kodeksu karnego wykonawczego jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2017 r. poz. 1260 i 1926 oraz
z 2018 r. poz. 79, 106, 138 i 317), jeżeli: postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Spełnienie powyższych przesłanek ma uzasadniać przekonanie Sądu, że po skróceniu okresu wykonywania orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów ich prowadzenie przez skazanego nie będzie zagrażać bezpieczeństwu w komunikacji.

Blokada alkoholowa w rozumieniu art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym jest urządzeniem technicznym uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.

Stosowny wniosek należy złożyć do Sądu pierwszej instancji, który wydał wyrok orzekający zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Sam wniosek nie podlega opłacie sądowej.

We wniosku skazany powinien zawrzeć stosowną argumentację wskazującą na zasadność wniosku z uwzględnieniem przesłanek ustawowych.

Przed rozpoznaniem wniosku, Sąd zleci kuratorowi przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, który zweryfikuje sytuacje kierowcy.

W przypadku uwzględnienia wniosku, Sąd prześle odpis postanowienia do właściwego wydziału komunikacji, do którego kierowca będzie mógł się zgłosić po wydanie dokumentu prawa jazdy lub skierowania na egzamin kontrolny, badania lekarskie (jeśli zakaz obowiązywał powyżej jednego roku).

Po pozytywnym orzeczeniu Sądu, kierujący musi udać się do warsztatu, który założy odpowiednie urządzenie. Pamiętać należy, że pojazd będzie musiał przejść badanie techniczne na Stacji Kontroli Pojazdów, po którym otrzyma potwierdzenie prawidłowego funkcjonowania. Dopiero wtedy będzie mógł zostać dopuszczony do użytku.

Urządzenie tzw. blokadę alkoholową można zakupić lub wynająć na czas wykonywania środka.

W przypadku nie uwzględnienia wniosku, na postanowienie Sądu przysługuje środek zaskarżenia – zażalenie do Sądu wyższej instancji.

Pamiętać również należy, że jeżeli skazany rażąco naruszy porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popełni przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, sąd może orzec o uchyleniu sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w postaci, o której mowa powyżej.


Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy – zapraszam do kontaktu !

Share